środa, 2 października 2019

SPOTKANIE 9 października 2019

Najbliższe spotkanie 9 października 2019 r. o godz 17.30. na Rydgiera w FEV we Wrocławiu. Czytamy rozdział "Serce przepełnione matczyną miłością" z tej książki:


10 cech matczynej miłości:

 1. Serce, które się modli. „Rozpoczynanie każdego dnia modlitwą o dzieci przynosi im korzyści na niezliczone sposoby, choćby to, że przyciąga je to bliżej do twojego serca.”
 2. Serce, które zaspokaja potrzeby. Matczyna miłość troskliwie i uprzejmie zaspokaja życiowe potrzeby swojej drogiej rodziny. Odkłada na bok siebie i okazuje miłość osobom w swoim domu poprzez dbanie o ich fizyczne potrzeby. 
   
  Czy ja tak okazuję miłość w swojej rodzinie? Troskliwie i uprzejmie?
   
 3. Serce które jest szczęśliwe. Dzieci potrzebują wiedzieć, że jesteśmy szczęśliwe w tym co robimy. „To wy kreujecie atmosferę w domu swoim nastawieniem.” „Gdy tylko zobaczysz [swoje dziecko], „rozjaśnij się” z entuzjazmem, zwłaszcza w swoim wyrazie twarzy i tonie głosu. To światło pochodzi z wewnętrznego przeświadczenia, że twoje dziecko jest cenne.”    
    
  Jaką atmosferę tworze swoim nastawieniem w domu? Czy rozjaśniam się na widok moich dzieci?
    
 4. Serce, które obdarowuje. ”(…) ktoś musi podjąć się zadania, polegającego na tym, że rodzina stanie się dziełem sztuki. Ktoś musi być budowniczym gniazda i dekoratorem wnętrz. Ktoś musi znaleźć czas na modlitwę i na planowanie niespodzianek. Ktoś musi postrzegać rodzinę, jako wartą walczenia o nią, wartą nazwania ją swoją karierą, wartą ciężkiej pracy kształcenia dzieci w pobożności, wartą nieustających prac związanych z prowadzeniem domu.” Dawaj hojnie, nie oczekując niczego w zamian.     
    
  Czy uznaję dawanie siebie (uśmiechu, radosnego przywitania, dobrego słowa, pocieszenia, zachęty, posiłku, ucha chętnego do słuchania etc.) za swoją rolę?     
    
 5. Serce lubiące zabawę. „Życie w twoim domu powinno być balem dla każdego członka rodziny.”     
    
  Czy rozwijam w sobie i dzieciach poczucie humoru- jak? Jak używam słowa „kocham” w kontekście aspektów codziennego życia? Czy posiłki są w naszym domu radosnym czasem na pokrzepienie i przyjemne towarzystwo?    
    
 6. Serce, które świętuje. Mt 5,41 ”Dlaczego by nie przejść dodatkowej mili i uczynić wszystko, co robisz wyjątkowym? Dlaczego by nie zmienić przyziemnych obowiązków w świętowanie?”     
    
  Moje sposoby na świętowanie to:...     
    
 7. Serce, które traktuje dzieci w sposób uprzywilejowany. „Tm 2,4 uczy nas, że mąż i dzieci mają zająć pierwsze miejsce wśród innych naszych ludzkich relacji i obowiązków. (…) Nie rozdawaj innym czegoś, czego najpierw nie rozdałaś w domu.”
 8. Serce, które jest skoncentrowane. Mt 6,24 „Strzeż się podwójnego zaangażowania. Przez „podwójne zaangażowanie” rozumiem wysiłki, aby skupić się na dzieciach i innych osobach w tym samym czasie.”     
    
    Jak okazuję dzieciom, że czas z nimi jest szczególny dla mnie?
   
 9. Serce, które jest obecne.”Nasza obecność w domu jest ważna. Żadna suma pieniędzy nigdy nie może być postawiona na miejsce wartości naszej obecności w domu po szkole, wieczorami, w nocy, oraz w weekendy i święta. (…) Nic nie może się z tym równać!”
 10. Serce, które jest ciche.””Gdy otwiera usta mówi mądrze, a jej język wypowiada dobre rady” Kochająca matka, której serce jest ciche nigdy nie rozgłasza żadnej krzywdzącej czy krytycznej informacji, niczego ani ogólnego ani szczególnego, o swoich dzieciach. (...) Zachęcam cię do rozwijania przyjaźni ze „starszą kobietą”, która może ci pomóc i dodać otuchy.”
  Czy moje usta są taktowne i ciche jeśli chodzi o jakiekolwiek trudności? Czy mam wsparcie w jakiejś doświadczonej w macierzyństwie kobiecie?

„Bóg poprzez Swoje Słowo, w Swojej mocy, i przez Swoją łaskę- On dostarcza nam wszystkiego, aby wykonać co On nakazuje.(…) On jest tym, który sprawia, że nasze serca są radosne, hojne, ofiarowujące, szczęśliwe i ciche; uzdalnia nas do skupienia się i wprowadzenia w życie naszych priorytetów; zapewnia nam wszystko, co jest potrzebne by przejść dodatkową milę i matkować w sposób, w jaki On chce.”

 • Jaki mam obraz swojego macierzyństwa? 
    
 • Czy moje serce jest wypełnione matczyną miłością? Czy jestem czułą matką, miłośniczką dzieci? Czy kocham swoje dzieci, jak Bóg- bezwarunkowo, mimo wszystko, bez względu na nic? 
   
 • Czy postrzegam moje dzieci jako coś więcej niż tylko obowiązki- jako osoby, z którymi chcę przebywać, świetnie spędzać czas, bawić się? 
   
 • Czy zarażam się wizją Bożego planu dla moich relacji z dziećmi i dla sposobu w jaki mam wylewać na nie miłość?   ***
   

Na spotkaniu będziemy też robić jesienną zbiórkę dla Sióstr, proszę przynieście ze sobą coś do skarbonki:)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz